Kosmetyki do stylizacji, suche powietrze z grzejników, słona woda morska, gorące powietrze suszarki, prostowanie włosów – to czarna lista pielęgnacji, która sprawia, że pasma niszczeją bardzo szybko. Zamiast dodawać im kolejny pełen silikonów balsam lepiej sięgnąć po… naturalny olejek.

Tarcie i szarpanie włosów niesprzyjająca pogoda, suszarka… do tego dochodzą jeszcze silikony, parabeny i inne komedogenne substancje w kosmetykach, które niestety wcale nie poprawiają wyglądu włosów. Paradoks polega na tym, że aby zregenerować zniszczone włosy, często sięgamy po maski i balsamy, nie będąc nawet świadome, jak nieprzyjazny mają one skład. Tymczasem sekret pięknych włosów polega na odpowiednich, naturalnych składnikach wysokiej klasy, które

  • zregenerują włosy od wewnątrz,
  • zadziałają na cebulkę i skórę głowy,
  • upiększą i ochronią włosy od zewnątrz
  • nie zawierają silikonów, parabenów i żadnych syntetyków

Tak działa tylko jedna grupa substancji: naturalne olejki. Są one bezpieczne i niezwykle skuteczne w działaniu. W Indiach olejowanie włosów to zabieg, który oferuje większość salonów kosmetycznych. Deklasuje on nawet keratynowe zabiegi an włosy czy popularny ostatnio olaplex.

Naturalne olejki do olejowania włosów – co zawierają?

Olejki to bogactwo wielu substancji aktywnych. Każdy z nich ma nieco inny skład i inny bilans dobrych kwasów tłuszczowych, dlatego należy je dobierać do rodzaju (porowatości) włosów i ich kondycji. Naturalne olejki mają w swoim składzie:

  •  witaminy – w zależności od danego olejku ilość witamin może sięgać od kilku do kilkunastu. Do najważniejszych witamin dla włosów zaliczamy witaminę C, E, A oraz większość z grupy B. Jeden z najlepszych bilans witamin pojawia się w olejku z awokado – jest ich aż siedem, wszystkie niezbędne włosom dla zdrowego wzrostu i pięknego wyglądu;
  • nasycone i jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe – to jedne z najkorzystniej wpływających na zdrowie i wygląd skóry i włosów substancje; które usprawniają procesy w komórkach skóry, poprawiają i wzmacniają strukturę włosów, wspierają podziały międzykomórkowe i blokują wolne rodniki w organizmie
  • minerały – ch rola w organizmie jest nieoceniona; dbają o dobrą kondycję mieszków włosowych, dbają o odpowiednie ilości tlenu w komórkach, hamują wypadanie włosów, równoważą syntezę białek (w tym keratyny), a także usprawniają wzrost włosów, tak jak olej rycynowy, który jest bogaty w cynk, selen, krzem, siarkę itp.;
  • skwalen – o składnik ludzkiego sebum, który równoważy jego poziom, zapobiega zarówno nadmiernemu przetłuszczaniu, jak i przesuszeniu skalpu; jest nieoceniony nie tylko w pielęgnacji skóry głowy, ale i cery trądzikowej lub suchej;
  • fitosterole – mają one zdolność do stymulowania syntezy kolagenu i elastyny, a zatem działają przeciwstarzeniowo i zapewniają profilaktykę anti- aging, jednocześnie przyspieszając regenerację komórek i wzmacniają włosy aż po same końce;
  • flawonoidy – świetnie dbają o skórę głowy, wzmacniają krążenie podskórne, dotleniają komórki i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry; regenerują, łagodzą stany zapalne, pobudzają cebulki włosowe do pracy, oraz działają antystarzeniowo.

Jak działają na włosy naturalne olejki – efekty olejowania włosów

Olejowanie włosów wystarczy robić raz w tygodniu (przy wyjątkowo suchych włosach nieco częściej); już po kilku zabiegach pasma staną się mocniejsze, ich poziom nawilżenia wyraźnie wzrośnie, a struktura znacznie się poprawi.

Olejki można stasować nie tylko jako maskę ze spłukiwaniem i myciem, ale również w postaci serum na końce włosów, oraz – przy bardzo zniszczonych włosach – kilkukrotnie w ciągu dnia, aby zapewnić im dawkę odżywienia i zapobiec puszeniu. Efekty stosowania olejków do włosów to niekończąca się lista zalet. Warto wymienić najważniejsze:

– olejki regenerują włosy od wewnątrz,
– zwalczają suchość i łamliwość włosów,
– nabłyszczają i kondycjonują,
– zabezpieczają przed zniszczeniem,
– zabezpieczają przed wysokimi temperaturami,
– regenerują cebulki włosów,
hamują wypadanie,
– stymulują wzrost włosów,
– oczyszczają i odżywiają skórę głowy,
– łagodzą podrażnienia skalpu, zwalczają łupież,
– dotleniają komórki skóry.

Olejowanie włosów – jak nakładać olejek?

Olejek wystarczy rozgrzać delikatnie w dłoniach lub w kąpieli wodnej i nałożyć na włosy oraz skórę głowy, zaczynając od nasady i kierując się ku końcom włosów.

Warto wykonać przy okazji delikatny masaż skalpu, który pobudzi krążenie i zwiększy wchłanialność oleju. Głowę okrywamy turbanem lub czepkiem fryzjerskim i trzymamy olej minimum 30 minut. Po tym czasie na włosy można nałożyć na chwilę naturalną maseczkę (olejek łatwiej się zmyje), po czym spłukać wszystko z włosów i umyć je delikatnym szamponem. Gotowe! Włosy zyskają siłę, witalność i blask.

Olejek można dodawać również do ulubionej odżywki – wystarczy kilka kropli, aby zintensyfikować działanie kosmetyku i poprawić stan włosów.

Author

Matka, żona, fotografka, modelka i blogerka w jednym

3 komentarze

  1. Zastanawiam się co Ty robisz,ze masz tak piękne, lśniące włosy. Olejki to Twój sekret pięknych włosów?

Write A Comment